.

Stanislav Otruba

Som vyučený zámočník. Od roku 1998 sa zaoberám ručnou ľudovo-remeselnou výrobou plechových zvoncov valaského pôovodu a kovaných výrobkov . Touto činnosťou nadvázujem na tradície zvonkárstva a kováčstva v Zázrivej a jej okolia. Pri výrobe sa snážím vychádzať z pôvodných techník, ktoré sa kedysi používali.

Svoju tvorbu som prezentoval na rôznych ľudovoremeselných podujatiach a folklórnych festivaloch, či slávnostiach ako napr : EĽRO Kežmarok, Folklórne slávnosti Východná, FSP Detva ( kde som získal v roku 2008 cenu- certifikát INSTRUMENTUM ESCELLENS ) Medzi ďalšie podujatia patria aj Ovčiarska Nedeľa, Rožnovská Valaška - Rožnov pod Radhošťem, Goralske Sviento - Jablunkov, Dni majstrov v Bratislave (uľúv)- kde som sa zaradil medzi Majstrov ľudovej umeleckej výroby. Zúčastnil som sa rôznych podujatí v Zakopanom , Poronine, Tatranskej Bukovine alebo v Krakove a na veľa iných akciách.Krátky film zvonce s pod Rozsutca

Krátky film Zvonce spod Rozsutca - rozhovor s pánom Stanislavom Otrubom
z oravskej obce Zázrivá - Biela, vznikol vďaka podpore Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci projektu - Objavovanie strateného v čase: Umenie a remeslá etnografického charakteru Liptova a Oravy - na Katolíckej univerzite v Ružomberku.
vyrobilo Štúdio Katolíckej univerzity v Ružomberku © 2011


Stanislav Otruba (1959) sa narodil v oravskej obci Zázrivá, v osade Biela. Pokračuje vo výrobe zázrivských plechových zvoncov, pričom nadviazal na tradíciu domácich starých majstrov.
V samotných začiatkoch, okrem odbornej literatúry, viedli jeho prvé kroky k zázrivským zvonkárom. Snažil sa predovšetkým získať od nich potrebné informácie a znalosti....