Stanislav Otruba

Som vyučený zámočník. Od roku 1998 sa zaoberám ručnou ľudovo-remeselnou výrobou plechových zvoncov valaského pôvodu a kovaných výrobkov . Touto činnosťou nadväzujem na tradície zvonkárstva a kováčstva v Zázrivej a jej okolia. Pri výrobe sa snážím vychádzať z pôvodných techník, ktoré sa kedysi používali.

Svoju tvorbu som prezentoval na rôznych ľudovo-remeselných podujatiach a folklórnych festivaloch, či slávnostiach ako : EĽRO Kežmarok, Folklórne slávnosti Východná, FSP Detva ( kde som získal v roku 2008 cenu- certifikát INSTRUMENTUM ESCELLENS ) Medzi ďalšie podujatia patria aj Ovčiarska Nedeľa, Rožnovská Valaška - Rožnov pod Radhošťem, Goralske Sviento - Jablunkov, Dni majstrov v Bratislave (uľúv)- kde som sa zaradil medzi Majstrov ľudovej umeleckej výroby. Zúčastnil som sa rôznych podujatí v Zakopanom , Poronine, Tatranskej Bukovine alebo v Krakove a na veľa iných akciách.


Zvonkár Stanislav Otruba

majster ľudovej umeleckej výroby

text: Elena Beňušová

Stanislav Otruba (1959) sa narodil v oravskej obci Zázrivá, v osade Biela. Pokračuje vo výrobe zázrivských plechových zvoncov, pričom nadviazal na tradíciu domácich starých majstrov.

V samotných začiatkoch, okrem odbornej literatúry, viedli jeho prvé kroky k zázrivským zvonkárom. Snažil sa predovšetkým získať od nich potrebné informácie a znalosti. Jeho snahou je rozšírenie zázrivského zvonkárstva o nové smerovanie, ktoré rozozvučí hlasy zvoncov z Oravy, nielen doma, ale aj v zahraničí. S výrobou zvoncov začínal v rodnom dome, malej dreveničke, kde sa postupne priúčal svojmu novému remeslu. Má záujem priblížiť turistom prichádzajúcim do jeho vyhne remeslo takým spôsobom, aby nielen na vlastné oči uvideli výrobu zvoncov, ale mohli si aj sami vyskúšať jednotlivé pracovné postupy, prípadne si aj vyhotoviť zvonec. Jeho cieľom je urobiť zo zvonkárskeho remesla produkt vidieckej turistiky.
Zvonkár S. Otruba prezentuje tradičnú výrobu plechových zvoncov predovšetkým na jarmokoch a najrôznejších podujatiach nielen po Slovensku, ale aj v zahraničí. Jeho účasť v rámci podujatí je neprehliadnuteľná aj vďaka už neodmysliteľnej zvukovej kulise jeho zvoncov.
V roku 2012 získal titul majster ľudovej umeleckej výroby v odvetví z kovu za zachovanie a rozvíjanie pôvodnej technológie pri výrobe zvoncov z kovu.


Viac o výrobcovi

Narodil sa v zázrivskej osade Biela v prostredí s pretrvávajúcimi ľudovými zvykmi a pri výrobe plechových zvoncov pokračuje v tradícii starých miestnych majstrov. Vyrábať začal po roku 1990, keď produkcia zvoncov v Zázrivej začínala v dôsledku vysokého veku pôvodných tvorcov stagnovať. Ako sám vraví, popri výzve, ktorú tento krok v sebe skrýval, nosil v sebe zároveň aj obavu zo zodpovednosti pokračovať v diele starých majstrov. Popri štúdiu literatúry viedli jeho kroky, samozrejme, aj za starými zázrivskými zvonkármi, nestretol sa však u nich s pochopením, aké očakával. No vo svojej túžbe vniknúť do tajov zvonkárstva vytrval a jeho dielo dnes dokazuje, že to ustál. Na výrobu prvého zvonca sa podujal roku 1996. A hoci ako vyštudovaný zámočník mal ku kovu blízko, pri výrobe plechových zvoncov sa musel naučiť rôzne triky a špecifické postupy. Po osvojení si zručností a rozhodnutí venovať sa remeslu naplno si v jednopriestorovej dreveničke vybudoval dielňu s potrebným zariadením i ohniskom. Práce má stále dostatok a sortiment široký. Svoje výrobky označuje podľa veľkosti od čísla 3 po číslo 35 - jednotlivé veľkosti sú dané šírkou pleca (vrchu) zvonca v centimetroch. Pri zvoncoch zachováva ich tradičné charakteristické tvary i mená - kravské kužeľovité zvonce nazývané klepáre, ovčie valcovité podlhovastého tvaru zas šuliare (a z nich hrklíky určené pre malé jahňatá, kantáriky pre väčšie jahňatá a kozubíky pre jarky a barany). Popri samotných zvoncoch vyrába aj zvonkohry v rôznych ladeniach. Melódie, ktoré z nich sám autor vytrvalo produkuje, nezameniteľne obohacujú remeselné jarmoky a folklórne festivaly doma i v zahraničí, ktorých sa rád a pravidelne zúčastňuje. O budúcnosť zvonkárstva v Zázrivej obavu nemá, nasledovníkov má vo svojich synoch Petrovi a Stanovi. Roku 2012 mu bol priznaný titul majstra ľudovej umeleckej výroby za zachovávanie a rozvíjanie pôvodnej technológie pri výrobe zvoncov.

Text a foto Uľúv

Krátky film zvonce s pod Rozsutca


Krátky film Zvonce spod Rozsutca - rozhovor s pánom Stanislavom Otrubom z oravskej obce Zázrivá - Biela.

Vznikol vďaka podpore Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci projektu - Objavovanie strateného v čase: Umenie a remeslá etnografického charakteru Liptova a Oravy - na Katolíckej univerzite v Ružomberku. 


vyrobilo Štúdio Katolíckej univerzity v Ružomberku © 2011


Niektoré jarmoky a akcie kde ste nás mohli  vidieť

Festival Európske ľudové remeslo EĽRO 

Festival Európske ľudové remeslo v Kežmarku je najvýznamnejšou a najväčšou prezentáciou ľudových remesiel na Slovensku.

Festival sa organizuje každý rok počas troch dní druhého júlového víkendu. Festival vznikol v roku 1990 ako prvý svojho druhu vo vtedajšom Československu.

Svojimi výrobkami sa na ňom prezentujú najvýznamnejší majstri tradičných umeleckých remesiel nielen zo Slovenska, ale aj z celej Európy, ktorí priamo na mieste predvádzajú svoje umenie, či už kováči, šperkári, umeleckí drotári, hrnčiari, tkáči, výrobcovia kraslíc, perníkov, fujár, črpákov, výrobkov zo šúpolia a mnohí ďalší.

Festival dopĺňa bohatý kultúrny program s vystúpeniami folklórnych súborov, sokoliarov, pouličného divadla, šermiarov a tiež ponuka slovenských národných jedál a Syrársky trh.

Dole si môžte pozrieť fotky z našeho účinkovania na tejto skvelej akcii.